etiler poyrazoğlu otomotiv
20 Haziran 2019 Perşembe

91 yıllık Çal Gazi Paşa İlk Mektebi alevlere teslim oldu

Denizli’nin tarihi yapılarından biri daha alevlere teslim oldu. Çal ilçesinde 1928 yılında eğitime açılan 91 yıllık Gazi Paşa İlk Mektebi’nde önceki gece yangın çıktı.  Tarihi okulun çatışı ve ahşap bölümlerinin küle döndüğü yangın 36 itfaiye erinin müdahalesiyle 1.5 saatte söndürülebildi. 

26-03-2019 18:29

Külahçıoğlu Un Fabrikası, Hüdai Oral Evi ve Buldan’daki Terzi Ayşe Evi’nin ardından Çal’da Cumhuriyet’in ilk okullarından biri olan 1928 yılında eğitime başlayan Gazi Paşa İlk Mektebi de yangına teslim oldu. Yapımına 1924 yılında başlanan, 1928’de eğitime açılan, 20 yıl önce eğitime kapanan ve restorasyon çalışmaları süren okulda önceki akşam henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

 Alevlere teslim olan ve ilçenin her tarafından yandığı gözlenen 91 yıllık tarihi binadaki yangına Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler 16 araç ve 36 personelle müdahale etti. Yaklaşık 1,5 saatte süren çalışmaların ardından yangın söndürüldü, soğutma çalışması yapıldı. Yangında tarihi binada büyük çapta maddi hasar meydana geldi, çatışı ve ahşap kısımları tamamen yandı. Yangının okulun çatısında başladığı ve alevlerin kısa sürede ahşap malzeme ağırlıklı binayı sardığı öğrenildi. 

"Üzüldük bir tarihimiz mahvoldu" 

Yangının söndürülmesinin ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkan Murat Başlı, yangının saat 21.30 civarında çıktığını ve ihbar gelir gelmez itfaiyenin hızlı bir şekilde olay yerine gelerek yangına müdahale etmeye başladığını ifade etti. Başlı, "Toplamda 14 araç ve 36 personel ile müdahale ederek 1,5 saatte yangını kontrol altına alabildik. Yangının söndürülmesinin ardından soğutma çalışmaları yaptık. Yangının söndürülmesinin ardından yangının çıkış nedenin belirlenmesi çalışmalarına başladık. Üzüldük,  bir tarihimiz mahvoldu. Sevindirici olan ölen ya da yaralanın olmaması. İçeride bulunan bir LPG tüpü de ısıdan dolayı parladı. Ama arkadaşlarımız ona karşıda gerekli tedbirleri alarak her hangi bir olumsuzluğun yaşanmasına sebebiyet vermedi" diye konuştu.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor 

Soğutma çalışmalarının devam ettiği olay sonrası yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için başlatılan çalışma devam ediyor. Öte yandan, bölgede polis ekipleri tarafından da geniş güvenlik önlemleri alınarak yangına mahalline kimse yaklaştırılmadı. Tarihi okulda bir aydan bu yana süren restorasyan çalışmaları nedeniyle yangının elektrik tesisatından çıkma olasılığı üzerinde duruluyor. Bu arada, restorasyon çalışmasını yapan firmanın çalışanlarının yanan okulda kaldığı, dün yangından 4 saat önce okuldan ayrıldıkları öğrenildi. Burada kalan personelin de ifadesi alındı. 

Cumhuriyet’in ilk okullarından

Gecenin ardından dün sabah tarihi okuldaki hasar tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. Okul  20 yıl önce eğitim ve öğretime kapatılmış, ardından bir süre öğretmenevi olarak kullanılmıştı.  Binada yaklaşık bir ay önce dış cephe restorasyonu başlamıştı. Çal'da 1924 yılında yapımına başlanan ve 1928 yılında tamamlanarak eğitim öğretime açılan Çal Gazi Paşa İlk Mektebi'nin sekiz derslik ile üç idare odası bulunuyor.

Neoklasik tarzda inşa edildi

Projesini Mimar Kemalettin Bey'in çizdiği iki katlı okul, neoklasik tarzda inşa edilmişti. Bina 1999 yılında Gazi İlköğretim Okulu'nun başka bir yere taşınmasından sonra Öğretmenevi ve Halk Eğitim Merkezi olarak çeşitli etkinliklerde kullanılıyordu.

Sabotaj mı?

Tarihi binanın yanması sosyal medyada da gündem maddelerinden biri oldu. Gün boyunca sosyal medyada çok sayıda Denizlili tarihi binanın yanmasıyla ilgili üzüntülerini dile getirdi. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, seçim çalışmalarını yarıda keserek yangın yerine gitti. Yetkililerden bilgi alan Akcan, ”Binlerce insanımızın anılarının olduğu, Cumhuriyet’imizin emaneti ve temsilcisi, tarihi okulumuz maalesef yandı. Çok üzgünüz. Sabotaj şüphesi var. Eğer böyle bir durum varsa yetkili merciler mutlaka hesabını soracaktır. Devletin yetkili mercileri ile görüşüp, yanan okulumuzun aslına uygun yeniden inşa edilmesi için çabalayacağız. Sonuçta yangına teslim olmak yok, gereken yapılacaktır” dedi.

Haber Merkezi-Ajanslar

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 91 yıllık Çal Gazi Paşa İlk Mektebi alevlere teslim oldu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör