poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

9. kafile yola çıktı

Büyükşehir Belediyesi’nin 50-75 yaş arası vatandaşlar için düzenlediği Bursa-Çanakkale gezisinde 9. kafile yola çıktı. Geziye Honaz, Bozkurt ve Çardak ilçelerinden 10 otobüsle 450 kişi katıldı. Kafileyi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan uğurladı. 

01-05-2018 18:35
" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Kahramanlık destanlarının yazıldığı Çanakkale ile Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan, tarihi ve kültürel değerleri ile büyük önemi bulunan Bursa'yı ziyaret edecek kafileyi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan uğurladı. Başkan Osman Zolan'a, Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu ve Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk de eşlik etti. Üç ilçeye giderek vatandaşlarla tek tek selamlaşan Osman Zolan, hayırlı yolculuklar diledi. 

Kafileye gezi hakkında bilgi veren Başkan Zolan, "Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış Bursa'da, ecdadımızın bıraktığı eserleri göreceksiniz. Oradan Çanakkale'ye geçeceksiniz. Çanakkale bu vatanın bedelinin ödendiği yer. Ecdadımız canını vermiş kanını vermiş, ama bu ülkeden bir karşı toprak vermemiş. Çanakkale tarihin, destanın yazıldığı yer. Allah'ım ziyaretlerinizi kabul eylesin" dedi. 

18 bin  kişi katılacak

İkinci dönemde 18 bin kişinin katılacağı tarihi gezinin ilk durağı Bursa olacak. Bursa Ulu Cami’de kılınacak sabah namazının ardından, Emir Sultan Külliyesi, Çelebi Mehmet ve Yeşil Türbe, Saat Kulesi, Kozahan Çarşısı, Orhan Gazi ve Osman Gazi’nin Tophane’deki türbeleri ziyaret edildikten sonra Çanakkale’ye hareket edilecek. 
Gezinin ikinci gününde ise, Lapseki’den feribotla Gelibolu Yarımadası’na geçilecek. Tekne ile boğaz turu yapacak olan kafileye Çanakkale Savaşı anlatılacak. Gün boyu rehber eşliğinde Kilit Bahir Kalesi, Mecidiye Tabyaları, Seyid Onbaşı, Sahra Hastaneleri Şehitlikleri, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş, Conk Bayırı, Kanlı Sırt Tepesi, 57. Alay ve diğer şehitlikler ziyaret edilecek. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 9. kafile yola çıktı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör