etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

870 yıllık zafer fotoğraflarla hayat buldu

Büyükşehir Belediyesi, 870 yıl önce Türklerin zaferi ile sonuçlananKazıkbeli Savaşı anma etkinlikleri kapsamındafotoğraf sergisi düzenledi. 100 eserin yer aldığı sergide "Kazıkbeli Savaşı ve Denizli’de Türk Kültür Tarihi Bulguları" görücüye çıktı.

08-10-2018 16:49

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Acıpayam, Serinhisar, Tavas ve Çivril Belediyeleri ve Acıpayam Dernekleri Birliği ile ortaklaşa düzenlediği “Taştaki Türkler, Tarihin Sessiz Tanıkları ve Memleket’ten” ve "Kazıkbeli Savaşı ve Denizli’de Türk Kültür Tarihi Bulguları" adlı sergi 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda açıldı. 100 eserin yer aldığı serginin açılışında konuşan Acıpayam Dernekleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, Denizli’ye gelen ilk Oğuz boylarının kent açısından büyük önem arz ettiğini kaydederek, “1070-1206 yılları arasında bölgemiz Bizans ile dört defa el değiştirdi. Bölgemizde 2 tane Haçlı Savaşı yaşandı. Şükürler olsun;  son birkaç yıldır bu savaşları anmaya başladık” diye konuştu. 

"Köklerimizden güç alacağız "

Başkan Osman Zolan ise,  “1206 yılında Denizli’mizin Türk yurdu haline gelmesinden sonra bir daha düşman işgaline uğramamış olması ve kurtuluş günü olmaması büyük önem arz etmektir. Geçmişte verilmiş bir çok  mücadeleler ve kazanılmış bir çok zaferler var. Bu mücadeleler içerisinde Kazıkbeli Savaşı da önemli bir yer tutuyor” dedi. 

1148 yılındaki zaferin Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük önemi olduğunu ifade eden Başkan Zolan, “Geçmişimizden bugüne kadar ecdadımız, bu toprakları yurt etmek için canı pahasına her türlü fedakarlığı yapmış ve bugünlere gelmişiz. 1070’lerden bugüne kadar ve bugün de vatanımız için bedeller ödendiğini unutmadan topraklarımızın kıymetini bilmek gerekiyor. Çocuklarımıza, gençlerimize bu bilgileri aktarmak gerekiyor. Geçmişimizden, köklerimizden güç alacağız ve geleceğe daha güçlü bakacağız" diye konuştu. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 870 yıllık zafer fotoğraflarla hayat buldu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör