poyrazoğlu otomotiv etiler

55 sağlık çalışanı NRP sertifikası aldı

    Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, bebek ölümlerini en aza indirebilmek için düzenlediği Yenidoğan canlandırma programı eğitimine katılan 55 sağlık çalışanı sertifika aldı. 

26-02-2018 17:22

Doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutan program kapsamında Denizli’de 2018 yılının ilk "Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Eğitimi” sona erdi.  İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi bünyesinde hizmet veren Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinasyonunda gerçekleştirilen eğitim programına, Kamu ve Özel Hastaneler ile 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görevli 17 Hekim ile 38 ebe/hemşire/ATT/paramedik olmak üzere 55 sağlık çalışanı katıldı. 


Uygulayıcı eğitimin son gününde uygulama ve yapılan sınav değerlendirilmesi sonucu sertifika almaya hak kazanan katılımcılar için düzenlene törene, Denizli Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. İbrahim Emreoğlu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat, kursu veren NRP eğitimcileri ile kursiyerler katıldı. 

Törende açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, yenidoğan ölümlerinin azalmasında Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) eğitiminin öneminin büyük olduğuna dikkat çekti. Bu eğitimler sayesinde Dünyadaki yenidoğan ölümlerinin önlenebileceğini söyleyen Öztürk, “Ne acı ki dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmektedir. Bunların yüzde 19’u doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir. Bir başka deyişle; uygun yaklaşımla dünyada her yıl bir milyon yenidoğan kurtulabilecektir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurmaktadır” dedi. 


“Her yenidoğanın, yeterli ve doğru bakımı almaya hakkı vardır” diyen Öztürk,  “Bu hak, doğum odasında uygun gereçlerin ve eğitimli sağlık personelinin her an hazır olması ile karşılanabilir. Aslında olaya böyle baktığınızda burada alınan eğitimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Demek ki iyi bir yenidoğan canlandırma programı ile kazanabileceğimiz Dünyada yaklaşık 1 milyon bebeğimiz var” diye konuştu. 


Denizli Vali Yardımcısı Ali Cergibozan da yeni doğan bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve yaşamlarını sağlıklı sürdürmelerinin önemine vurgu yaptı. Cergibozan: “Sağlık hizmetleri geçmişten günümüze hızlı bir şekilde gelişmekte ve vatandaşlarımız güvenli bir şekilde sağlık tesislerinden yararlanmaktadır. Önceden hastane dışı sağlıksız şartlarda doğumlar yapılırken, günümüzde anne adayları hastanede hijyenik ortamda ve uzman hekimler tarafından doğumlarını gerçekleştirmektedir. Tabi burada verilen eğitimler yenidoğanlarda ölüm oranlarının hiç olmaması ya da en asgari seviyeye indirilmesi açısından önem arz etmektedir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından eğitim programına katılan 55 sağlık çalışanına sertifikaları verildi. 
Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 55 sağlık çalışanı NRP sertifikası aldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör