etiler poyrazoğlu otomotiv
20 Haziran 2019 Perşembe

500’e yakın artçı sarsıntı yaşandı

 Acıpayam ilçesinde dün meydana gelen Yeniköy merkezli 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar yaşanıyor.  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesindeki verilere göre, bölgede son iki günde 500’e yakın  artçı sarsıntı yaşandı.

22-03-2019 17:52

Acıpayam’da önceki gün sabah 09.34’te Yeniköy merkez üslü 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından şu ana kadar bölgede 500’e yakın  artçı sarsıntı yaşandı. 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından dün  akşam saatlerine kadar en büyüğü 4.8, biri 4.5, 3'ü 4.2 ve biri 4.1 olan toplam 510 artçı sarsıntı meydana geldi. Bölgede bir yandan depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, bir yandan da artçı sarsıntıların korkusu yaşanıyor.  Depremin etkili olduğu mahallelerde  sık sık vatandaşların hasarlı evlere girmemesi için anonslar yapılırken, ilçede okullar dün de tatil edildi. Vatandaşlar artçı şoklar nedeniyle evlerine giremiyor. Denizli Valisi Hasan Karahan da, vatandaşlara depremde hasar gören ve kerpiçten yapılan evlere girmemeleri uyarısında bulundu.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün öğle saatlerinde artçı sarsıntı sayısını 453 olarak açıklarken, gerekli tedbirleri alacaklarını açıkladı. 

Artçı sarsıntılar bir ay sürer

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeoloji  Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Halil Kumsar da, artçı sarsıntıların bir ay sürebileceğini söyledi. Depremin ardından iki gündür Acıpayam’da çalışma yaptıklarını belirten Kumsar, “Acıpayam depremi Burdur-Fethiye fay zonu içerisinde eğim atımlı bir deprem. Budru-Fethiye fay zonu uzun bir fay. Bu deprem bireysel bir deprem. Artçı sarsıntıların yaşanması doğaldır. Artçı sarsıntılar bir ay kadar sürebilir. Artçı sarsıntıların büyüklüğü ana depremi geçmez. Hasarlı binalara girilmemesi gerekir. Biz de bölgedeyiz, vatandaşları bu konuda uyarıyoruz” dedi.

Osman Nuri BOYACI

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 500’e yakın artçı sarsıntı yaşandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör