poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

38 yıllık su kavgası tatlıya bağlandı 

Acıpayam’ın Olukbaşı Mahallesi ile Benlik Mahallesi arasında yaşanan ve 38 yıldan beri devam eden su kavgası sonunda tatlıya bağlandı. Kaymakam Ali Şanlıer başkanlığında yapılan toplantıda, iki mahallenin ortak kullanımı için gölet  yapılması kararlaştırıldı. 

10-08-2018 18:33

Acıpayam’ın Olukbaşı Mahallesi ile sınır komşusu Benlik Mahallesi arasında yaşanan ve zaman zaman mahkemeye taşınan su kavgası sonunda tatlıya bağlandı.  İki mahalleden sürekli şikayet alan Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer,  köylüleri bir araya getirerek su kaynağının bulunduğu mevkide toplantı yaptı. 

Su husumetini gölet çözecek 

Olukbaşı ve Benlik Mahallesi  sakinleriyle su kaynağının bulunduğu Çatak Mevkii’nde toplantı yapan Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer,  “Suyun paylaşımı konusunda iki mahalle arasında yıllardan beri devam eden sorun varmış. Bu sorun bana iletildiğinde hemen toplantı gerçekleştirdim ve mahalle sakinleriyle bir araya geldik. Çatak mevkiinde çıkan su, doğrudan Dalaman Çayı’na karıştığı için özellikle yaz aylarında sıkıntı yaşanıyordu. DSİ ile görüştük ve buraya sulama amaçlı gölet yapılması için karar aldık. DSİ gölet projesini bu yıl programa alacak. Ancak gölet yapılana kadar DSİ yine bölgede inceleme yaparak her iki mahalleye eşit miktarda su verilmesini sağlayacak” dedi. 

Geçtiğimiz yıllarda bölgeye baraj yapılması için etüt çalışması yapıldığını ancak baraj için zeminin uygun olmadığı yönünde karar verildiği için bu güne kadar sorunun çözümlenemediğini  sözlerine ekleyen Şanlıer, gölet için başka yer tespit edildiğini açıkladı.

38 yıldan beri devam ediyordu 
İki mahalle arasındaki su kavgasının yaklaşık 38 yıldan beri devam ettiğini zaman zaman adliyelik bile olduklarını söyleyen Olukbaşı Mahalle Muhtarı Rıza Kuru, “Su bizim mahallemizin sınırları içerisinde çıkıyor, suyu kullanan Benlik Mahallesi. Bu haksızlık.  Yıllardan beri bu haksızlığın giderilmesi için çalışıyoruz. Orköy tarafından kanallar yapıldı. Ama su gelmediği için kullanamıyoruz. Veya gece sulama yapmak zorunda kalıyoruz” dedi. 

Verimli topraklarımız var
Olukbaşı Mahallesi’nde Yunan Biberi bile yetiştiğini belirten Muhtar Kuru,  “Verimli topraklarımız var. Ama su olmadığından ekemiyoruz. Yunan Biberinden kuru fasulyeye  kadar her türlü meyve ve sebze yetişiyor. Ekiyoruz,  sulayamadığımız için kuruyor. Benlik Mahallesi ise üç koldan sulama yaptığı için cevizinden kirazına kadar bir çok ürünü yetiştirebiliyor. Biz suyun ortak kullanılmasından yanayız. Eğer bir gölet yapılırsa, yalnızca iki köy değil diğer köylerde sudan yararlanabilir. Husumetin sona ermesi, suyun eşit olarak kullanılacak olması bizleri sevindirdi” diye konuştu. 

Su mahkeme kararıyla bize verildi

Su sorunun 1979-1980’li yıllardan beri devam ettiğini belirten Benlik Mahalle Muhtarı Durmuş Kalaycı, köy kuruldu kurulalı suyun Benlik Köyüne aktığını söyledi.  Kaymakam Ali Şanlıer ile yapılan toplantıya kendisinin çağrılmadığını söyleyen  Muhtar Kalaycı,  mahkeme kararı ile 1982 yılında suyun kullanım hakkının kendilerine verildiğini açıkladı.  Baraj yapılması için kendisinin de defalarca dilekçe verdiğini söyleyen Kalaycı, “Gölet  yapılması düşünülüyorsa güzel olur. Göletten yalnızca Benlik ve Olukbaşı değil, Kelekçi, Güney, Avşar, Gölcük de yararlanır. Ancak,  su bize bile yetmiyor. Kuraklık nedeniyle azaldı. Çiftlik Mahallesi’nin kullanma hakkı var ancak su az olduğu için onlar bile su istemiyor. Benim 200’e yakın çiftçim var, 25 günde bir su veriliyor. Su o kadar azaldı ki;  gölet için yeterli olacağını sanmıyorum” dedi. 
Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 38 yıllık su kavgası tatlıya bağlandı 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör