etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

38 ton atık yağ geri dönüşüme

Merkezefendi Belediyesi, evlerden ve işyerlerinden topladığı bitkisel atık yağları geri dönüşüme kazandırıyor. Bu çerçevede Merkezefendi’de toplamda 38 ton atık yağ geri dönüşüme kazandırılarak çevre kirliliği önlendi.

19-12-2018 17:34

Çevre kirliliğini önleme noktasında çalışmalarını sürdüren ve bu konuda büyük bir hassasiyet gösteren Merkezefendi Belediyesi, evlerden ve işyerlerinden bitkisel atık yağları topluyor ve geri dönüşüme kazandırıyor. Atık yağların geri dönüşümü çalışmaları çerçevesinde son iki yılda  38 ton atık yağ toplandı. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 1 litre bitkisel atık yağın, 1 milyon litre yani 4 olimpik havuzu doldurabilecek kadar temiz suyu kirlettiği belirtildi, “ Atık yağlar, suya kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplar, su sistemine zarar verir, havadan suya oksijen transferini önler, zamanla suda bozularak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır. Atık yağlar, atık su kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olur” denildi.

“Bitkisel atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir”

Merkezefendi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ndün yapılanaAçıklamada kullanılmış bitkisel yağların  atık su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturduğu vurgulanarak, “Bitkisel atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir. Denize, akarsuya ve göle ulaşan atık yağlar, kuşlara, balıklara ve diğer canlılara zarar vermektedir. Geri dönüşüm ve yeniden kazanım işlemi ile bitkisel atık yağlar, biyoyakıta dönüşebiliyor. Yakıt olarak kullanılan biyodizel, petrol bazlı kaynaklara göre yüzde 45 oranında daha az sera gazı salınımı yapıyor. Kullanılmış kızartmalık yağlar, diğer atıklardan ayrı olarak temiz ve ağzı kapaklı bir kapta biriktirilmelidir. Kullanılmış kızartmalık yağlar, çevrenin korunması amacıyla kanalizasyona, toprağa, denize ve benzeri alıcı ortamlara dökülmemelidir. Bu yağları belediyemizin atık yağ toplama birimine teslim etmeye özen gösteriniz” ifadelerine yer verildi.

 İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 38 ton atık yağ geri dönüşüme
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör