poyrazoğlu otomotiv etiler

3 haftadan uzun süren öksürüğe dikkat!

İl Sağlık Müdürü ve göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Berna Öztürk, üç 3 haftadan uzun süren öksürüğe dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, Denizli’de geçen yıl 84 yeni tüberküloz hastası saptandığını, 150 hastanın takibinin yapıldığını söyledi. 

26-03-2018 13:59

Tüberkülozun çok eski yıllardan beri görülen bir hastalık olduğunu fakat son yıllarda istikrarlı bir şekilde tüberküloz hastası sayısının azaldığını belirten İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Berna Öztürk, Denizli’de 2017 yılında 84 yeni tüberküloz hastası saptadığı,  yıl içinde 150 hastanın takibi yapıldığını söyledi.  Öztürk, akciğer tüberkülozunun damlacık çekirdeğinin inhalasyonu yoluyla yayıldığı için bireyi olduğu kadar toplumu da ilgilendiren bir hastalık olduğunu ifade ederek son yıllarda tüberküloz basilinin, ilaçlara direnç kazanarak çok daha ciddi, tedavisi çok daha zor bir hastalık olduğunu belirtti. 

Üç haftadan fazla süren öksürüğe dikkat

Tüberküloz mikrobunun kaynağının tedavi görmemiş, aktif akciğer ve gırtlak veremi olan hastalar olduğunu söyleyen Öztürk, “ Öksürme, hapşırma, konuşma sırasında ortama yayılan damlacıklarla hastalık bulaşır. Tüberküloz basili bulaşan sağlam bireylerin yüzde 90’nında hiç hastalık gelişmezken yüzde 10’unda hastalık gelişmektedir. Tüberküloz, en çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabilir. Tüberkülozun en önemli belirtileri gece terlemesi, göğüste ağrı, ateş, inatçı öksürüktür. Bu belirtileri olan ve özellikle 3 haftadan daha fazla öksürüğü olan hastaların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Hastalığın takip ve tedavileri Verem Savaş Dispanserimizde ücretsiz yapılmaktadır” dedi. 

 Tedavi edilebilir bir hastalık

Tüberküloz hastası olan bir kişinin aile üyeleri, birlikte çalıştığı kişiler ve arkadaşlarının hastalığın bulaşması açısından en büyük riski taşıyan grup olduğunu olduğunu söyleyen Öztürk, “Bu kişilerde dispanserlerde kontrolden geçirilmekte ve gerekli olanlar korumaya alınmaktadır. Tedavi edilmeyen her hasta 1 yıl içinde 10-15 sağlam kişiye bulaştırmakta, kişiyi enfekte etmektedir. Denizli’de 2001 yılından beri DGT başarıyla aile hekimlerimiz işbirliğiyle uygulanmaktadır. Yine aşılamanın koruyucu potansiyeli olmakla birlikte özellikle 0-5 yaş grubu çocuklarda, hastalığın menenjit ve benzeri diğer ölümcül şekillerinin gelişmesine mani olduğu kabul edilmektedir. BCG aşısı da 2 ayını doldurmuş bebeklere yapılmaktadır. Yani tüberküloz hastalığı günümüzde tedavi edilebilir bir hastalık olup tedavi süresi en az 6 aydır. Yeter ki hastalarımız tedavilerini aksatmasınlar” uyarısında bulundu.    

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 3 haftadan uzun süren öksürüğe dikkat!
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör