etiler poyrazoğlu otomotiv

217 yıllık Hacı Ömer Ağa Camisi ziyaretçi akınına uğruyor

Acıpayam ilçesinde  Selçuklu dönemi özelliklerini taşıyan Hacı Ömer Ağa Camisi, tavan ve duvarlarındaki bitki ve doğa resimleriyle dikkati çekiyor. Cami imamı Ali Okutucu, camiyi bu yıl 3 bin kişinin ziyaret ettiğini, camide 1-2 saat kalan vatandaşlar olduğunu söyledi.

10-10-2019 12:07

Acıpayam ilçesindeki 217 yıllık Hacı Ömer Ağa Camisi, duvarlarında kök boyalarla çizilen çiçek, gül, lale, karanfil, üzüm, armut, elma, nar ve karpuz resimleriyle ilgi çekiyor. Kent merkezine 76 kilometre uzaklıkta Yazır Mahallesi meydanında bulunan Hacı Ömer Ağa Camisi, Selçuklu döneminin mimari özelliklerini yansıtıyor.  Duvar çizimleriyle Anadolu'daki tarihi camiler içerisinde farklı bir yere sahip olan ibadethane, dışarıdan bakıldığında sade yapısına karşın içine girildiğinde adeta bambaşka bir dünyayla karşılaşılıyor. Duvar ve tavanlarında çiçek, gül, lale, karanfil, üzüm, armut, elma, nar ve karpuz resimleriyle süslü Hacı Ömer Ağa Camisi, farklı atmosferiyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Döneminin tüm orijinal özelliklerini koruyan 13. yüzyıl Selçuklu camilerinin devamı olarak nitelendirilen caminin, 2003 yılında Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından basit onarımın ardından 2015 yılında restorasyonu tamamlandı.Cami, farklı süslemelere sahip olması nedeniyle her yıl yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Restorasyon sonrası turizme kazandırılan tarihi cami, gelecek nesillere bırakılacak önemli bir eser olarak değerlendiriliyor.

Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, ibadethanenin, mimari ve süsleme özellikleriyle 13. yüzyıl ağaç direkli Selçuklu camilerini hatırlattığını söyledi. Cami içerisindeki duvarların süslemesinin üç sıra halinde çizildiğini ve resimlerde minyatür üslubunun ağırlığının hissedildiğini belirten Şevkan, panolardaki resimlerde gösterişten kaçınılarak daha ferahlatıcı bir atmosfer oluşturulmaya çalışıldığının gözlendiğini dile getirdi. 

"Farklı sanatsal yorumlarla geliştirilmiş"

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok ise caminin, duvar ve tavanda yer alan süslemeleriyle döneminin gözde örneklerinden birisi olduğunu vurguladı. Duvarlardaki resimlerde minyatür üslubun ağırlığını hissettirdiğini ifade eden Tok, "Cami, Selçuklu dönemi ahşap cami geleneğinin bir örneğidir. Bu gelenek, 18. ve 19. yüzyıllarda farklı sanatsal yorumlarla geliştirilmiştir. Cami bu dönemin önemli bir eseridir. Anadolu'da örneği az kalan caminin iç süslemelerinde minyatür tarzı renkli figürler, bitki ve ağaç motifleri, cami ve külliye tasvirleri bulunmaktadır" bilgisini aktardı.  

Hacı Ömer Ağa Camisi İmam Hatibi Ali Okutucu da resimlerle süslü caminin ziyaretçi akınına uğradığını dile getirdi. Yabancı misafirlerin de camiyi görmeye geldiğini anlatan Okutucu, "İçeri girdikten sonra 1-2 saat kalanlar oluyor. Bu yıl da 3 bin kişi camiyi ziyaret etti. " ifadelerini kullandı. AA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 217 yıllık Hacı Ömer Ağa Camisi ziyaretçi akınına uğruyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör