poyrazoğlu otomotiv etiler

20 bin fidan toprakla buluştu

‘Denizli Cevizin Başkenti Oluyor’ projesi kapsamında kentte 500 bin ceviz fidanı dağıtılacak. Orman Bölge Müdürlüğü’nün Üçler Karahasanlı Fidanlığında yetiştirilen ilk 20 bin ceviz fidanın dağıtımı, düzenlenen törenle yapıldı. 

15-01-2018 16:50

Denizli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Borsası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Denizli Cevizin Başkenti Oluyor’ projesi kapsamında kentte 500 bin ceviz fidanı dağıtılacak. Orman Bölge Müdürlüğü’nün Üçler Karahasanlı Fidanlığında yetiştirilen ilk 20 bin ceviz fidanın dağıtımı, düzenlenen törenle yapıldı. 

Törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci, Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ve çiftçiler katıldı.
Denizli Valisi Hasan Karahan, proje ile ithal cevizin önüne geçileceğini belirterek, “Amacımız çiftçilerimize ek gelir sağlamaktır. Cevizi ithalinden, ihraç eder duruma gelmeliyiz. 500 bin ceviz fidanın ilk 20 bini bu gün toprakla buluşması için çiftçilere dağıtıyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

5 İLÇEDE DAHA DAĞITILACAK
Proje hakkında bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya ise “Bu proje Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun öncülüğünde Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret Borsamız, Orman Bölge Müdürlüğümüz, İşkur İl Müdürlüğümüz ve Tarım Müdürlüğümüzce ortaklaşa yürütülmektedir. Sloganımızda olduğu gibi ‘Denizli Cevizin Başkenti Olacak’ hedefi ile 2017 yılında üretilen fidanlardan ilk parti olarak 2.000 adet aşılı sertifikalı ceviz fidanı Acıpayam çiftçilerine dağıtılmak üzere Büyükşehir Belediyemizin tahsis ettiği araçlarla Acıpayam ilçesine nakledildi. Kalan fidanlar önümüzdeki günlerde Tavas, Çal, Çameli, Buldan, Baklan ilçelerindeki üreticilere dağıtılacaktır. ‘Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi’ kapsamında Bakanlığımızın maddi desteğiyle 2015 yılında 72.000 adet standart sertifikalı aşılı fidan üreticiye dağıtılmıştır. Uygulanan projenin katkısıyla İlimizde, kapama aşılı ceviz bahçeleri ağaç sayısı bakımından % 1000 lik artışla 710.000 sayısına ulaşılmıştır. 5 yıl sürecek olan projede 500.000 adet dünyaca tanınan ticari değeri yüksek Aşılı Sertifikalı ceviz fidanlarını toprakla buluşturmak hedeflenmiştir. Proje sonunda Denizli mahallerinde ceviz sayısının 1,5 milyona ulaşması amaçlanmaktadır” dedi.

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 20 bin fidan toprakla buluştu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör