etiler poyrazoğlu otomotiv

19. Buldan  Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali, 28 Haziran’da başlıyor

Buldan, bu yıl 19.su gerçekleştirilecek olan Dokuma, Kültür ve El Sanatları Festivali’ne hazırlanıyor. Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Denizli halkını 28-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivale davet etti. Şevik, “Biz panayır değil festival yapıyoruz. Eğlence elbette olacak, ancak kültürel motifler ağır basacak” dedi.

20-06-2019 12:31

Buldan Kaymakamlığı ve Buldan Belediyesi  tarafından düzenlenen  Buldan 19. Dokuma, Kültür ve El Sanatları Festivali için geri sayım başladı. 28 Haziran’da açılışı yapılacak ve 30 Haziran’a kadar sürecek olan konserde birbirinden renkli etkinlikler yer alıyor. Festival öncesi Buldan El Sanatları ve Kültür Merkezi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Şevik, festivali değerlendirdi. Toplantıya Buldan Kaymakamı Murat Sarı, belediye meclis üyeleri, AK Parti ve MHP ilçe başkanları katıldı.

28-30 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek festivali tüm Denizli halkını davet eden Kaymakam Murat Sarı, Buldan’ın tarihi dokusu, turizm altyapısı ve tekstil ürünleriyle kentin gözbebeği bir ilçe olduğunu belirterek, “Tripolis Antik Kenti’nde çalışmalarınız devam ediyor, Yayla Gölü her geçen gün daha da güzelleşiyor. Tüm bu gayretli çalışmalar, Buldan’ın turizmdeki potansiyelini artıracak. Festivalin de bu çabalarda önemli bir yerinin olduğun düşünüyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz festival, bu güzelliklerin yaşanması için önemli. Tüm Denizli halkını festivalimize bekliyoruz” dedi.

“Neden Beypazarı  olmasın”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik ise Buldan’ın Denizli’nin ilçeleri arasında ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek, “Buldan, Ankara’nın Beypazarı’dır. Sosyo-kültürel yapısı, tarihi dokusu, kültürel altyapısı çok farklı. Bu nedenle Buldan neden bir Beypazarı olmasın” dedi. Festival için start verildiğini, ilçenin tanıtımı için bu organizasyonu önemsediklerini belirten Şevik, “Buldan festivali için çok uzun bir hazırlık dönemimiz olmadı. Ancak, önümüzdeki yıllarda çok daha önemli, çok daha güzel festivaller yapacağız. Gerçekleştireceğimiz organizasyonlarla festivali birkaç günle sınırlandırmayıp, tüm yıla yayacağız. Buldan’ın Türkiye’de çok daha fazla söz sahibi olması için tüm imkanlarımızı kullanacağız” diye konuştu.

Buldan’da 2007-2014 yılları arasında önemli mesafeler alındığını aktaran Başkan Şevik, “Bu dönemimizde de çok önemli işlere, vizyon projelere imza atacağız. Bunun için 1 yıllık bir ön hazırlık sürecimiz olacak. Ardından, tüm paydaşlarla bir araya gelip, Buldan’ı şaha kaldıracak çalışmalarımızı başlatacağız” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda festivaller için yüksek bütçeli sanatçıların ilçeye getirildiğini hatırlatan Başkan Şevik, “Ben büyük bütçelerle sanatçı getirilmesine karşıyım. Bu, o sanatçıları beğenmediğim, müziklerini dinlemediğim için değil. Panayır havasına dönen festivallere karşıyım, festivallerin kültürel yönlerinin daha da ağırlıklı olmasını istiyorum. Bu festivalin hazırlıklarını da bu doğrultuda gerçekleştirdik. Daha çok yerel sanatçılarımızla birlikte olacağız” diye konuştu.  Buldan’ın kültür ve turizm hattının önemli bir parçası olduğunu hatırlatan Başkan Şevik, ilçe ekonomisinin canlandırılmasının da bu yolla mümkün olabileceğini vurguladı. 

Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 19. Buldan  Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali, 28 Haziran’da başlıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör