etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

15 Mayıs Milli Mücadele Günü’nün 100. yıl dönümü coşkulu törenle kutlandı

Denizli’nin Milli Mücadele’ye katıldığı gün olan 19 Mayıs Milli Mücadele Günü, 100 yılı geride bıraktı. Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin önderliğinde yakılan milli mücadele ateşinin 100. yıl dönümü törenle kutlandı. 15 Mayıs Şehitler Delikliçınar Meydanı’nda çelenk sunumuyla başlayan kutlamada binlerce kişi Bayramyeri Meydanı’na kadar yürüdü.

16-05-2019 14:12

İzmir’in Yunan güçleri tarafından işgal edilmesinden 4 saat sonra 15 Mayıs 1919’da Denizli’de Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde yakılan milli mücadele ateşinin 100. yıl dönümü törenlerle aynı ruh ve aynı heyecanla kutlandı. Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla 15 Mayıs’ın Milli Mücadele Günü olarak kararlaştırılmasının ardından her yıl törenle kutlanan Milli Mücadele Günü, coşku içinde kutlandı.

Bu yıl bir asıra ulaşan Milli Mücadele Günü kutlamaları 15 Temmuz Şehitler Delikliçınar Meydanı’nda başladı. Vali Vekili Celelattin Cantürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 11. Komando Tugay Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, CHP Milletvekilleri Teoman Sancar ve Kazım Arslan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, siyasi partilerin il başkanları, belediye başkanları, daire müdürleri,  yörükler, gaziler, öğrencilerin katıldığı törende Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu.

15 Temmuz Şehitler Meydanı’ndaki törenin ardından  Milli Mücadele Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe katılan binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla Atatürk Caddesi, Kayalık Caddesi’ni takiben Bayramyeri Meydanı’na kadar yürüdü. Dev Türk bayrağının açıldığı yürüyüşte mehter takımı marşlar çaldı, en önde Denizli Sancağı taşındı.  Protokol üyeleri de ellerinde bayraklarla yürüdü, apartmanların balkonlarında toplanan vatandaşları selamladı.

Bayramyeri Meydanı’nda  ise halk oyunları gösterisi yapıldı, mehter marşları söylendi. Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin 100 yıl önce meydanda toplanan vatandaşlara milli mücadeleyi başlatan konuşma seslendirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan yaptığı konuşmada, 15 Mayıs 1919'un Denizli için çok büyük değerinin olduğunu, 100 yıl önce ülkede ilk kez milli mücadele ateşini başlatmış olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Geçmişini bilmeyenin geleceğinin de asla var olamayacağını vurgulayan Zolan, "Tam bir asır önce olduğu gibi aynı ruh, inanç ve coşkuyla Denizli sancağımızı Bayramyeri Meydanı'na kadar bir kez daha taşıdık.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, müftü Ahmet Hulusi Efendi ve ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum” dedi. Osman Nuri BOYACI

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 15 Mayıs Milli Mücadele Günü’nün 100. yıl dönümü coşkulu törenle kutlandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör