poyrazoğlu otomotiv etiler

139 yıllık Yukarı Cami restore edilmeyi bekliyor

Pamukkale ilçesinde 1880 yılında yapılan tarihi Yukarı Cami’nin geciken restorasyonuna vatandaşlar tepki gösterdi. Koruma altında olan ancak restorasyonuna bir türlü başlanamayan cami, adeta kaderine terk edildi.

06-09-2019 11:40

Pamukkale ilçesindeki Yukarı Cami’nin yaklaşık bir buçuk yıldır restorasyon çalışmalarının başlamaması vatandaşların tepkisine neden oldu. Akköy Mahallesi’nde bulunan ve 1880 yıllarında inşa edilen Yukarı Cami, 2005 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kanunu kapsamında koruma altına alındı. Cami için geçtiğimiz yıllarda restorasyon kararı alındı. Denizli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından restorasyonu yapılacak camiler listesine alınan Yukarı Cami’nin ödeneğinin ayrıldığı ancak restorasyonunun yapılmadığı kaydedildi. Konumu ve tarihi gereği çok sayıda yabancı ziyaretçinin de ziyaret ettiği caminin ahşap oymaları, dönemin koşullarına ve imkanlarına göre eşsiz el emeği duvar resimleri tavandan akan yağmur suyu ve bakımsızlık nedeniyle tahrip olmuş durumda.

“Turistlere bu camiyi gösterirken utanıyoruz”

12 senedir caminin yağmur altında olduğunu belirten Akköy’ün 18 yıllık eski muhtarı Yusuf Temurhan, “Bize şimdi başka yerlerden turistler geliyor, camiyi gösterirken utanıyoruz. Camiye hayran kalıyorlar, restore edilmemesine şaşırıyorlar. Yağmur suları akıyor  caminin içine. Her yer ahşap  olduğu için kurtlar eledi tahtaları. Camimiz yıkılmak üzere” dedi.

“Ödeneği çıktı neden restorasyonu yapılmıyor“

Üniversite okuyan öğrencilerin de ödevlerine bu caminin konu olduğunu, öğretmenlerin bu cami üzerinden ödev verdiğini belirten Abdullah Sevinç ise, “Camimiz tarihi eser olarak kayıtlara geçmiş ve ödeneği de çıkmış. Halen beklemekteyiz.  Ödeneği çıktı neden yapılmıyor? Bu restorasyon işinin yapılmasını istiyorum ve tüm yetkililere sesleniyorum. Lütfen burayı biraz daha çabuklaştırın” diye konuştu.

Denizli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından restorasyonu yapılacak camiler listesinde yer alan caminin restorasyonunun önümüzdeki günlerde yapılacağı öğrenildi. İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 139 yıllık Yukarı Cami restore edilmeyi bekliyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör