etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Ağustos 2019 Çarşamba

122 engelli, komando tugayında yemin ederek askerlik heyecanını yaşadı

Denizli'de  Engelliler Haftası  kapsamında 122 engelli, yemin ederek askerlik heyecanını yaşadı. 11. Komando Tugay Komutanlığı Kışlası'nda düzenlenen törende, askeri elbiselerini giyen engelli gençlere bir süre komutanları eşliğinde temsili askerlik eğitimi verildi. Engelli gençler, ellerini Türk bayrağı üzerine koyup yemin etti.

17-05-2019 14:52

Törene, Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş ile diğer protokol üyeleri katıldı.  Törende 122 fiziki engelli genç  askeri elbiselerini giyip, vatani görevini yapmanın mutluluğunu yaşadı. Engelli gençlere bir süre komutanları eşliğinde temsili askerlik eğitimi verildi. Ailelerin de sevinç gözyaşlarıyla izlediği törende engelli gençler, ellerini Türk bayrağı üzerine koyup yemin etti.

11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, yaptığı konuşmada, Anayasa'nın 72. maddesinde her Türk vatandaşının hakkı ve ödevi olarak belirtilen askerlik mükellefiyetinin, asker-millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil ettiğini bu hususun Türk milleti için bir onur vesile olduğunu söyledi. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her bireyin bunun haklı gururunu ömür boyu taşıdığına işaret eden Öztürk,  "Silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bu günü tertiplemiş bulunmaktayız. Yaşama sımsıkı sarılmanız, içinizdeki umudu hiç kaybetmemeniz ve hayata tutunma adına gösterdiğiniz azim ve özveriyle hepimize örnek teşkil ettiğinizden ve bugün burada almanızdan dolayı hepinizi tebrik ediyorum. Sizler bugün bir hayalinizi gerçekleştireceksiniz. Bir gün de olsa askerlik hizmeti yapacak, bu kutsal ocağın  faaliyetlerine katılacak, havasını teneffüs edeceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin, diğer bir deyişle bulunduğu coğrafi bölgenin en güçlü, en deneyimli ordusunun birer ferdi olmanın gururunu yaşayacaksınız. Bu gün yaşayacağınız bu tecrübeyi ömür boyu unutamayacağınızı düşünüyorum. Askerlik yemininiz yüce Türk milletine, kahraman Türk silahlı kuvvetlerine, ailelerinize ve sizlere hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Hayalleri gerçekleşti

Temsili askerlik görevini yapanlar adına konuşma yapan Komando Er Mehmet Öztarak, hayallerini gerçekleştirdiklerini, şanlı Türk bayrağının ve vatanın mukaddes nöbetini bir gün de olsa tutmanın gururunu, onurunu yaşadıklarını belirtti. Komando er Tevfik Birsin çok mutlu olduğunu söylerken, Mertcan Demir de "Benim için büyük bir onur oldu. Herkese teşekkür ederim." dedi.

Anneler gözyaşı döktü

Engelli annelerinden Kezban Birsin, çok duygulandıkları belirterek, "Oğlumuz asker oldu. Bir günlük de olsa asker oldu. Bu anlar anlatılmaz, yaşanılır sadece." dedi. Fatma Demir de duygularının tarifsiz olduğunu vurgulayarak, "Zaten gözyaşlarımı tutamadım, çok mutluluk verici bir şey. Oğlumu bu şekilde görmek daha bir onur verici" dedi. Protokol üyelerinden terhis belgelerini alan engelli askerler, törenin ardından aileleri ve komutanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. AA

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 122 engelli, komando tugayında yemin ederek askerlik heyecanını yaşadı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör