poyrazoğlu otomotiv etiler

12 Eylül’ün  38. yıl dönümünde darbelere her kesimden tepki geldi

Türkiye, 12 Eylül 1980’de tarihinin en ağır darbesini yaşadı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkanlığında gerçekleştirdiği 12 Eylül darbesi ile Türkiye, ağır travmalar yaşadı. 12 Eylül’ün 38. Yıl dönümünde toplumun her kesiminden açıklamalar geldi.

13-09-2018 10:40

12 Eylül Darbesi sonrasında Kenan Evren ve kuvvet komutanlarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi 1983 genel seçimlerine kadar Türkiye’ye ilişkin tüm kritik kararları aldı. Hükümet görevden alındı, Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi. Anayasa uygulamadan kaldırıldı.Siyasi partiler kapatıldı, parti liderleri gözetim altında tutuldu, yargılandı. Türk siyasetinin yeniden tasarlandığı ve yaklaşık dokuz yıl süren askeri düzende, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 517 kişiye idam cezası verildi. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi, 50 kişi idam edildi. 12 Eylül’ün 38. yıl dönümünde toplumun her kesiminden “Darbelere hayır” açıklamaları şöyle:

Şahin TİN (AK Parti Denizli Milletvekili)

“Ülkemizi karanlıklara sürüklemek için her dönem hortladılar. Kendilerine göre gerekçeler uydurarak milleti yok saymanın derdinde oldular. Millet iradesine darbe vurdular. Bir o yandan bir bu yandan diyerek sağ sol ayrımı yapılmadan nice masum genç vatan evladımızı idam sehpalarında infaz ettiler, ya da bir sokakta köşe başında kurşuna dizdiler. Biz bunları nasıl unutabiliriz. Asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ülküleri uğruna canlarını feda eden yiğitlerimizi rahmet ve tazimle yad ediyor, darbecileri ve darbecilere kucak açan zihniyeti lanetliyorum.”

Yurdahan ÖZHAN (MHP Merkezefendi İlçe Başkanı)

“650 bin kişinin gözaltına alındığı, askeri işkencelerden geçirildiği darbede Mustafa Pehlivanoğlu, Halil Esandağ, Ahmet Kerse, Ali Bülent Orkan, Fikri Arıkan, Cevdet Karakaş, Selçuk Duracık, İsmet Şahin, Cengiz Baktemur ve daha nice ülkücü kardeşlerimizi bu vatan uğruna şehit verdik.O gün doğanlar bugün 38 yaşında olacaklardı. Hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor ruhları şad olsun diyorum. Bir ölür, bin diriliriz.  Mustafalar ölür, fakat milliyetçilik fikri ve mücadelesi ölmez. Ülkücüler ve vatanseverler sayesinde iç ve dış mihrakların oyunu milletimizin dirayetli duruşuyla bertaraf edildi. Türkiye’de darbeler dönemi 15 Temmuz’da sona ermiştir. Bu millet hiçbir zaman esaret altına alınmadı alınamayacak da.”

Av. Mert KOÇ (AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı)

"Kardeş kavgasına son vermek gibi sözlerle gerekçelendirilen kanlı darbede 650 bin kişi gözaltına alındı, 230 bin kişi yargılandı, 7 binden fazla kişi hakkında idam cezası istendi, 50 kişi idam edildi, 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı ve 30 bin kişi işten çıkarıldı. Dün 12 Eylül'de, 15 Temmuz'da nasıl zulme, ihanete boyun eğmediysek bugün de yaşanan ekonomik gelişmelere, Türkiye düşmanlığına karşı sessiz kalmayacağız. Hafızamız ilk günkü gibi açık, acılarımız ilk günkü gibi tazedir. Unutmayacağız, unutturmayacağız!"

Orhun ÇOBAN (ÖDP İl Başkanı)

“1970'li yılların Özgürlükçü, eşitlikçi,  hakkını ve hukukunu arayan toplumsal özgürlük ruhunu tasfiye etmeye yönelik ağır insan hakları ihlallerinin mimarı olan 12 Eylülcüler yaşadığımız coğrafyanın vicdanı olan solu ve özgürlükçü düşünceyi ülkenin gündeminden silmeye çalıştılar. Toplumun öz güvenini, bir şeylerin değişebileceğine dair inancını, inisiyatifini ve kişiliğini zedelediler. Türkiye’yi Ortadoğu’da ABD emperyalizminin ve İsrail’in çıkar bekçisi yaptılar. Esasen tüm bu uygulamalar Türkiye toplumunun aydınlık geleceğinin önünü kesme çabasıydı. Bunu bugün’de halklara yaşatılan zulümde, antidemokratik uygulamalarda yaşıyoruz.”

Hamza ÖZTÜRK (AGD Denizli Şube Başkanı)

“Ülkemizde çok partili hayata geçişle birlikte neredeyse her 10 yılda bir siyaset tanklarla dizayn edilmeye çalışılmış, milletimiz dipçik ve postallarla terbiye edilmeye kalkışılmıştır. Bu millete kasteden her ihanetin ardında belirli mihraklar vardır. Bu millete kurulan her kumpasın ardında sinsi hesaplar bin yıllık planlar vardır. Bu yüzden adı ister ihtilal olsun ister muhtıra ister kalkışma. Darbeleri anlamadan Türkiye’yi anlamak, Türkiye’yi anlamadan darbeleri anlamak mümkün değildir.” Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 12 Eylül’ün  38. yıl dönümünde darbelere her kesimden tepki geldi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör