poyrazoğlu otomotiv etiler

​​​​​​​Tıp Fakültesi’ne bir sertifika daha

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı, non invaziv prenetal test için Amerika’dan sertifika aldı.

12-09-2019 11:33

Bu sertifikaya sahip olan birkaç merkezden biri olduklarını dile getiren Tıp Fakültesi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Akça, özel kurumlarda yüksek fiyatlar ödenerek yaptırılan testin artık  Pamukkale Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi SGK kapsamında ücretsiz olarak gerçekleştirileceğini söyledi. Prof. Dr. Hakan AKÇA gerçekleştirdikleri bu testin yeni nesil dizileme teknolojileri kullanılarak gebeliğin 10.-18. Haftaları  arasında anne kanındaki fetal DNA’dan trizomi 13,18 ve 21 taramasına olanak sağlayan, yüzde 99’dan daha yüksek doğruluk payına sahip yeni bir tarama testi olduğunu ve bu testle  trizomi 21 olgularının yüzde 98'i, trizomi 18 olgularının yüzde 94'ü ve trizomi 13 olgularının yüzde 80'inin yakalanabildiğini sözlerine ekledi.

Tıbbi Genetik Dalı Dr. Öğretim Üyesi Nedim Karagenç ise,   non invaziv prenatal testin yanı sıra tüm hastalıkların genetik açıdan taranabilmesine olanak sağlayan klinik ekzom testi ve çocuk sahibi olamayan eşler için kapsamlı infertilite testlerinin de SGK kapsamında hastalara hizmet vereceğini belirtti. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ​​​​​​​Tıp Fakültesi’ne bir sertifika daha
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör