etiler poyrazoğlu otomotiv

 Yangın tatbikatında 9 kattan halatla yaralı indirildi

DESKİ Genel Müdürlüğü’nde yangın ve acil durum tatbikatı yapıldı. Gerçeğini artamayan tatbikatta itfaiye erleri senaryo gereği yangın çıkan binanın üst katındaki yaralıları kurdukları halat sistemi ile yukarıdan aşağı indirdi. Nefes kesen anların yaşandığı tatbikat drone ile de havadan görüntülendi.

09-10-2019 14:34

DESKİ Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve 112 acil sağlık ekiplerinin katılımı ile gerçeği aratmayan bir tatbikat gerçekleştirdi. DESKİ Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğü tarafından koordinasyonu sağlanan acil durum tatbikatında tüm personele temel afet bilinci, hafif arama kurtarma ve acil durumlarda yaralı taşıma usulleri, bina tahliyesi, başlangıç yangınlarda müdahale eğitimi konularında eğitim verildi. Tatbikat senaryosunda, terminal yanındaki  DESKİ Genel Müdürlüğünün kullanımındaki 11 katlı binanın 3. katında elektrik panosunda yangın başlaması konu edildi.

Tahliyeler başarılı bir şekilde gerçekleşti

Tatbikat yangın alarmının devreye girmesiyle birlikte başladı. Acil durum müdahale ekipleri olay yerine ulaşana kadar hafif yaralılara Büyükşehir Belediyesi DESKİ kurtarma ekipleri müdahale etti. Denizli Büyükşehir İtfaiyesi ekipleri ise binada mahsur kalan 5 yaralının 3, 4, 6, 9 ve 10. katlarda olduklarını tespit ederek kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. Yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, başarılı bir şekilde kurtarılan yaralılar sağlık ekiplerine teslim edildi. Tahliye sonrası ise personele İtfaiye Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından başlangıç yangınlarına müdahale eğitimi verildi.

9. kattan halatla aşağı indiler

Tatbikatta üst katlardaki yaralılar itfaiye ekipleri tarafından bina dışına kurulan halat sistemi ile aşağı indirilerek sağlık ekiplerine teslim edildi. İtfaiye erlerinin profesyonelce yaptıkları kurtarma çalışması film sahnelerini aratmadı. İtfaiye araçlarının merdivenlerinin de kullanıldığı tatbikatta, kurtarma çalışmaları drone ile havadan da görüntülendi. Drone görüntülerinde itfaiye erlerinin kendilerine sardıkları yaralılar ile binanın 6 ve 9. katlarından inmesi yer alıyor. Başarı bir şekilde gerçekleşen tatbikatta personeller yangın ev acil duruma hazırlıklı olduklarını gösterdi. İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -  Yangın tatbikatında 9 kattan halatla yaralı indirildi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör