poyrazoğlu otomotiv etiler

 Kansızlık ciddi hastalıkların habercisi olabilir

Denizli Devlet Hastanesi’nde şubat ayında açılan Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümü’nde görevli Dr. Selin Güler, çocuklarda sık yaşanan kansızlığın ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini belirterek erken tanının önemine dikkat çekti.

11-04-2018 18:21

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümü’nün çocukluk çağı kan hastalıkları ile iyi huylu ve kötü huylu tümörleri gibi oldukça geniş bir alanda hizmet verdiğini belirten Uz. Dr. Selin Güler, en çok hasta başvurusunun kansızlık, lenf bezlerinde büyüme, kanama bozuklukları, uzun süren ve geçmeyen ateş ile eklem ağrıları gibi durumlarda gerçekleştiğini söyledi. Çocuklarda sık görülen kansızlık konusunda bilgi veren Güler, “Kansızlık kanda bulunan alyuvarların veya alyuvarların içinde bulunan hemoglobin değerinin yaşa ve cinse göre olması gereken değerden düşük olmasıdır. Çocuklarda kansızlığın en sık görülen nedeni demir eksikliğidir. Yeterli ve dengeli beslenememe durumunda, hızlı büyüme nedeniyle ihtiyacın arttığı 6 ay ile 2 yaş arasında ve özellikle adet kanamalarına bağlı kaybın arttığı ergen kız çocuklarında sık görülmektedir” dedi.

Ciddi hastalıkların habercisi olabilir

Kansızlığın hafif olgularda solukluk dışında bir bulgu vermediğini,  demir eksikliği arttıkça çocuklarda büyüme ve zihinsel gelişimde yavaşlama, huzursuzluk, uykuya eğilim, davranış bozuklukları, enfeksiyonlara karşı dirençte azalma, baş dönmesi ve bazı hastalarda toprak yeme gibi belirtiler ortaya çıkabildiğini belirten Güler, sık yaşanan kansızlığın ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi.

Demir eksikliğini önlemek için neler yapılmalı

Güler, “Demir eksikliğini önlemek için çocukların ilk 6 ay anne sütü ile beslemek, ilk 2-3 aydan sonra doktor kontrolünde demir takviyesi yapmak, içtiği inek sütünü günlük yarım litre ile sınırlamak başlıca alınacak önlemler arasındadır. Ayrıca demir içeriği zengin; kırmızı et, yumurta, balık ve kuru baklagiller ile beslenmek de vücudun demir ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır. Çay, kahve ve gazlı içecekler gibi demir emilimini azaltan maddelerden uzak durmak gerekir. Demir tedavisinde damla ya da şuruplar kullanılır” diyerek  kanserin semptom ve bulgularının birçok sıradan çocukluk çağı hastalıklarında da görülebileceğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -  Kansızlık ciddi hastalıkların habercisi olabilir
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör