poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

 İnşaat Mühendisleri Odası,  sahte imzalı yapı ruhsatının iptali için hukuk mücadelesi başlattı.

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Şevket Murat Şenel,  bir ilçe belediyesinin verdiği sahte imzalı ruhsatın iptali için hukuk mücadelesi başlattıklarını açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapı ruhsatlarındaki mühendis, mimar ve yapı denetçilerinin imzalarının kaldırılmasına da tepki gösteren Şenel, “Sahte imzalı ruhsatları kim denetleyecek ve bunlarla kim mücadele edecek?” diye sordu. 

13-06-2018 18:16

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Şevket Murat Şenel, yapı ruhsatlarındaki değişiklik ve İmar Barışı ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda inşaat mühendisinin katıldığı toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Mayıs tarihinde yapılan değişiklikle yapı ruhsatlarından mimar ve mühendislerin imzasının bulunduğu bölümünün kaldırılmasına tepki gösteren Şenel, bu uygulamanın sahte mühendisliğin önünü açacağını ileri sürdü. 

Sahte mühendisler ile mücadele zorlaşır

Denizli’de bir ilçe belediyesi tarafından sahte imzaları yapı ruhsatı verildiğini söyleyen Şenel, “İnşaat mühendisi tarafından imzalanması gereken bölümün başka biri tarafından imzalandığını tespit ettik. Bu sahte imzalı ruhsat Denizli’de bir ilçe belediyesi tarafından verildi.  Eğer, biz bunu denetlemeseydik bu sahteciliği tespit edemezdik.  Eğer mühendis ve mimarlar devre dışı bırakılır, yok sayılırsa bu tür sahte mühendisler artacak ve mücadele etmek zor hale gelecektir. Mühendislerin süreçten dışlanması daha büyük problemlere  sebep olacaktır” dedi. 

“Yanlıştan dönülmesi için 181’i arayın”

Oda Başkanı Şevket Murat Şenel, yanlış karardan dönülmesi için bütün meslektaşlarına çağrıda bulunarak, “İçinde bulunulan durumun ciddiyetinin tam olarak anlaşılmadığını, bakanlığımızın bizlerle  empati yapmaktan oldukça uzak olduğunu görmekten dolayı üzüntülüyüz. Bu yanlış karardan dönülebilmesi için bütün meslektaşlarımızı bakanlığın iletişim merkezi olan Alo 181’i aramaya, endişe ve tepkilerini dile getirmeye davet ediyorum” dedi. 

40 bin bina af kapsamında 

İmar Barışı olarak adlandırılan İmar Affı ile kaçak yapı yapmanın ödüllendirildiği ve teşvik edildiğinin altını çizen Şenel, Denizli’de 40 bin binanın af kapsamında olduğunu vurguladı. Şenel,  “Bu imar affı ilk kez yapılmıyor. 1984 yılında ilan edilen imar affında devlet mühendislik bürolarına yetki vermiş, neyi affettiğini kayıt altına almaya çalışmıştır. Bugün ilan edilen İmar affı ise sadece vatandaşın beyanına dayanıyor. Af kapsamına alınan binaların depreme dayanıklı olup olmadığına, sağlam veya çürük olmadığına bakılmamaktadır. Mühendislik hizmeti gereksiz görülmektedir. Bu bakış açısı ile yürütülecek olan af sürecinin pek çok yeni ve öngörülemez sorunlara sebep olacağını üzülerek ifade etmemiz gerekiyor. Kurallara uyanların cezalandırıldığı, uymayanların  ödüllendirildiği bu tür uygulamalar kaçak yapı yapmayı teşvik eder. Devletin burada ‘madem yıkamıyoruz hiç olmazsa parasını alıp sisteme dahil edelim bari’ yaklaşımını ne şehircilik ile ne de mühendislik ile açıklamayabilmek mümkün değildir”  söyleriyle endişesini dile getirdi.

Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -  İnşaat Mühendisleri Odası,  sahte imzalı yapı ruhsatının iptali için hukuk mücadelesi başlattı.
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör