etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

 114 kiloluk hastaya by-pass ameliyatı

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde morbid obez sınıfına giren Gülay Taşkın’a by-pass ameliyatı yapılarak 3 damarı değiştirildi. 

08-01-2019 17:07

Kalp krizi geçiren 66 yaşındaki Gülay Taşkın isimli hastanın yapılan tetkikler sonucu üç damarının tıkalı olduğu tespit edildi. 114 kilo ağırlığında olan Gülay Taşkın, risk taşıyan ameliyata alındı ve  Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında başarılı bir açık kalp ameliyatı ile 3 damarı değiştirildi. Operasyonu Prof. Dr. A. Vefa Özcan, Dr. Şafak Şimşek ve Dr. Mehmet Bozkurt gerçekleştirdi. 

Ameliyatı gerçekleştiren ekibi yöneten Prof. Dr. Vefa Özcan, zor ve riskli bir operasyonu başarıyla yaptıklarını belirterek, “ Diabetik, hipertansif olan hastamız sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Geçirdiği kalp krizi sonrası koroner angiografi ile kalp damarlarında ciddi tıkanıklıklar tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflamasına göre hastamızın 150 cm boyunda ve 114 kg ile vücut kitle indeksinin 50,7 kg/m2 değeriyle morbid obez olduğu tespit edildi Bu tür ameliyatların hasta açısından büyük risk taşımakta, hekim açısından ise ağır bir sorumluluk getirmektedir”  dedi.

Prof. Dr. Vefa Özcan günümüzde aşırı kiloların toplumsal bir sorun olduğunu, halkımızın sağlıklı beslenerek, düzenli sporunu yaparak, gerekirse erken dönemde obezite polikliniklerinden yardım alarak, bu aşamalara gelmeden gerekli önlemleri almaları gerektiğini söyledi.
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -  114 kiloluk hastaya by-pass ameliyatı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör