poyrazoğlu otomotiv etiler
10 Aralık 2018 Pazartesi

    Organ bağışına dikkat çektiler

Pamukkale Tıp Öğrencileri Birliği ( TÖB ) Tıp Fakültesi Dekanlık konferans salonunda düzenledikleri etkinlik ile organ bağışına dikkat çektiler. 

25-12-2017 16:56

Etkinlikle öğrenci birliğinin faaliyetleri hakkında bilgi veren  TÖB sözcüsü Emine Miray Koç, “Bizler Pamukkale Tıp Öğrencileri Birliği olarak Denizli'de çocuk hakları savunuculuğundan, meme kanseri farkındalığı oluşturulmasına kadar birçok konuda faaliyet gösteriyoruz. Bu faaliyetleri sadece fakültemizde sınırlandırmayıp Çınar meydanında, hastanemizde ve daha bir çok yerde saha farkındalık etkinlikleri düzenliyoruz. Bu yıl içerisinde hocalarımızdan aldığımız eğitimler doğrultusunda Meme Kanseri, Osteoporoz, Prostat ve Hasta Hakları ile ilgili Çınar'da bilgilendirme çalışmaları düzenledik ve birçok kişiden çok güzel geri dönüşler aldık” dedi. 

 Fakültemizde de Tıp öğrencilerine yönelik işaret dili,  çocuk ihmali ve istismarı gibi çok önemli konularda eğitimler düzenlediklerini  vurgulayan Koç, “ Yakın zamanda tamamen gönüllülükle yaptığımız çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik önce organ bağışı farkındalığı ile ilgili bir video hazırladık daha sonra da bu konuyla ilgili fakültemizde bir farkındalık konferansı organize ettik. Videomuzun içeriği önceden var olan videoların aksine bizler hastalarımızın yaşadığı sıkıntıları onların sözleriyle ifade etmek ve organ bağışı ile ilgili bir çağrıda bulunmak istedik” diye konuştu. 

Konferansda, PAÜ Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi  Doç Dr. Murat Özban,  Organ Nakli Koordinatörü Betül Akçakaya  ile Türkan Takım  geleceğin doktorlarına seslenerek, Tıp öğrencisi ya da geleceğin doktorları olarak değil aynı zamanda bir insan olarak da bu konuda üzerlerine düşen görevleri anlattılar. 

Konferans çıkışında sosyal hizmetler biriminin desteğiyle kurulmuş olan organ bağışı standı ile duyarlı öğrencilerden organ bağışı toplandı. Pamukkale Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği olarak oluşturmaya çalıştıkları farkındalık sayesinde 2 bin kişinin organ beklerken ölmesinin önüne geçilebileceği vurgulandı. 
 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ -     Organ bağışına dikkat çektiler
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör